Platforma edukacyjna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
Na stronie edukacja.fdds.pl został zgromadzony pakiet materiałów na temat ochrony dzieci przed różnorodnymi zagrożeniami.
Zasoby platformy zostały podzielone na cztery działy:
- „E-learning dla dorosłych”,
- „Kursy dla uczniów”,
- „Materiały edukacyjne”,
- „Szkolenia i konferencje”.
Każdy dział jest zbiorem zdarzeń edukacyjnych, opisanych według właściwego dla siebie schematu. Zdarzenia edukacyjne zostały skatalogowane i posortowane według określonych bloków tematycznych. Aby ułatwić sobie przeszukiwanie zasobów platformy, można posłużyć się wyszukiwarką. Dział „E-learning dla dorosłych” zawiera trzy pakiety kursów. Pierwszy to „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie”. Znajduje się tu m.in. szkolenie dla profesjonalistów „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży online”.
Drugi pakiet pod nazwą „Bezpieczna placówka” proponuje kursy: „Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem”, przygotowujący profesjonalistów do stworzenia i wdrożenia dokumentu dostosowanego do specyfiki placówki, „Standardy bezpieczeństwa szkoły w internecie”, uczący, jak reagować według procedury w przypadku zetknięcia się z zagrożeniem online na terenie szkoły oraz „Szkoły przeciwko wiktymizacji dzieci”, rozwijający kompetencje nauczycieli szkół podstawowych, pedagogów i psychologów w zakresie ochrony dzieci przed krzywdzeniem i uczący wsparcia dzieci, które doznały krzywdzenia.
Kolejny pakiet dotyczy tematyki przemocy i wykorzystywania seksualnego dzieci. Proponowane są tu m.in. szkolenia: „Rozpoznawanie symptomów krzywdzenia dziecka” oraz „Diagnoza przemocy rówieśniczej” − szkolenie omawiające metody diagnozowania przemocy rówieśniczej i konstruowania działań pedagogicznych na podstawie diagnozy.
W dziale „Kursy dla uczniów” proponowany jest kurs e-learningowy dla klas 4-6 szkół podstawowych, zbudowany z 15 części – tzw. misji. Każda dotyczy innego tematu z zakresu bezpieczeństwa dzieci online: wprowadzenie, prywatność, zdjęcia w sieci, znajomości online, komunikacja i netykieta, cyberprzemoc (z uwzględnieniem roli ofiary, świadka i sprawcy), hejt, niebezpieczne treści, zabezpieczanie urządzeń, prawa autorskie, zakupy w sieci, nadmierne korzystanie z internetu, zgłaszanie niepokojących sytuacji. Dla klas 7–8 szkół podstawowych przeznaczony jest kurs „Nie dla hejtu”, pokazujący konsekwencje, jakie powoduje hejt i mowa nienawiści i prezentujący metody radzenia sobie z internetowym hejtem.
Następny dział platformy zawiera bogaty pakiet materiałów edukacyjnych w sześciu działach: „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie”, „Bezpieczna placówka”, „Dzieci uczestniczące w procedurach prawnych”, „Komercyjne wykorzystywanie dzieci”, „Przemoc i wykorzystywanie seksualne dzieci” oraz „Rodzicielstwo i wychowanie”.
W dziale „Szkolenia i konferencje” prezentowana jest aktualna oferta działań edukacyjnych Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.