Serwis Informacyjny UZALEŻNIENIA
SIU nr 4/2021 (96) pobierz ten artykuł jako PDF

Platforma edukacyjna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Na stronie edukacja.fdds.pl został zgromadzony pakiet materiałów na temat ochrony dzieci przed różnorodnymi zagrożeniami.

Zasoby platformy zostały podzielone na cztery działy:

Każdy dział jest zbiorem zdarzeń edukacyjnych, opisanych według właściwego dla siebie schematu. Zdarzenia edukacyjne zostały skatalogowane i posortowane według określonych bloków tematycznych. Aby ułatwić sobie przeszukiwanie zasobów platformy, można posłużyć się wyszukiwarką. Dział „E-learning dla dorosłych” zawiera trzy pakiety kursów. Pierwszy to „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie”. Znajduje się tu m.in. szkolenie dla profesjonalistów „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży online”.

Drugi pakiet pod nazwą „Bezpieczna placówka” proponuje kursy: „Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem”, przygotowujący profesjonalistów do stworzenia i wdrożenia dokumentu dostosowanego do specyfiki placówki, „Standardy bezpieczeństwa szkoły w internecie”, uczący, jak reagować według procedury w przypadku zetknięcia się z zagrożeniem online na terenie szkoły oraz „Szkoły przeciwko wiktymizacji dzieci”, rozwijający kompetencje nauczycieli szkół podstawowych, pedagogów i psychologów w zakresie ochrony dzieci przed krzywdzeniem i uczący wsparcia dzieci, które doznały krzywdzenia.

Kolejny pakiet dotyczy tematyki przemocy i wykorzystywania seksualnego dzieci. Proponowane są tu m.in. szkolenia: „Rozpoznawanie symptomów krzywdzenia dziecka” oraz „Diagnoza przemocy rówieśniczej” − szkolenie omawiające metody diagnozowania przemocy rówieśniczej i konstruowania działań pedagogicznych na podstawie diagnozy.

W dziale „Kursy dla uczniów” proponowany jest kurs e-learningowy dla klas 4-6 szkół podstawowych, zbudowany z 15 części – tzw. misji. Każda dotyczy innego tematu z zakresu bezpieczeństwa dzieci online: wprowadzenie, prywatność, zdjęcia w sieci, znajomości online, komunikacja i netykieta, cyberprzemoc (z uwzględnieniem roli ofiary, świadka i sprawcy), hejt, niebezpieczne treści, zabezpieczanie urządzeń, prawa autorskie, zakupy w sieci, nadmierne korzystanie z internetu, zgłaszanie niepokojących sytuacji. Dla klas 7–8 szkół podstawowych przeznaczony jest kurs „Nie dla hejtu”, pokazujący konsekwencje, jakie powoduje hejt i mowa nienawiści i prezentujący metody radzenia sobie z internetowym hejtem.

Następny dział platformy zawiera bogaty pakiet materiałów edukacyjnych w sześciu działach: „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie”, „Bezpieczna placówka”, „Dzieci uczestniczące w procedurach prawnych”, „Komercyjne wykorzystywanie dzieci”, „Przemoc i wykorzystywanie seksualne dzieci” oraz „Rodzicielstwo i wychowanie”.

W dziale „Szkolenia i konferencje” prezentowana jest aktualna oferta działań edukacyjnych Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

SIU nr 4/2021 (96) pobierz ten artykuł jako PDF
otwórz panel z informacją o Fundacji Praesterno