Serwis Informacyjny UZALEŻNIENIA
Najnowszy numer: 4/2024 (108) [dodany 03.01.2025]
czytaj on-line lub pobierz na dysk jako PDF lub ePub
Metryczka
Wydawca: Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom
Redakcja: Fundacja Praesterno
Redaguje zespół w składzie:
- redaktor naczelny: Piotr Jabłoński (KCPU)
- redaktor prowadzący: Tomasz Kowalewicz (Fundacja Praesterno)
- kolegium redakcyjne: Magdalena Borkowska, Bartosz Kehl, Katarzyna Łukowska, Artur Malczewski, Danuta Muszyńska, Anna Radomska (wszyscy KCPU)
ISSN: 2543-8816
Kontakt: siu@praesterno.pl
O piśmie
Pierwszy numer „Serwisu” został opublikowany w 1995 roku, cztery lata po powołaniu Biura ds. Narkomanii (późniejszego Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, KBPN) i w tym samym roku, w którym po raz pierwszy w Polsce zostały przeprowadzone badania młodzieży w europejskim programie ESPAD.
Do 2016 roku pismo ukazywało się pod tytułem „Serwis Informacyjny NARKOMANIA”, żeby na początku kolejnego roku zmienić go na aktualny. O ile wcześniej kwartalnik koncentrował się na problematyce narkomanii, to właśnie od 2017 roku został wzbogacony o tematykę uzależnień behawioralnych, ponieważ wtedy pismo zaczęło być finansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, pozostających w dyspozycji Ministra Zdrowia.
Kolejnym istotnym momentem w rozwoju „Serwisu” było poszerzenie poruszanej tematyki o problematykę alkoholową, co nastąpiło w 2022 roku jako konsekwencja połączenia wydawcy pisma z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) i powołania jednej instytucji – Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom (KCPU).
Modyfikacje dotyczące tematyki nie wpłynęły na zmianę audytorium „Serwisu”. Głównymi grupami odbiorców są:
- kadra zarządzająca i pracownicy podmiotów kształtujących i realizujących polityki społeczne w zakresie promocji zdrowia i przeciwdziałania uzależnieniom chemicznym i czynnościowym, pracownicy administracji państwowej, samorządowej i podległych im jednostek, ze szczególnym uwzględnieniem grupy decydentów lokalnych;
- organizacje pozarządowe działające w obszarze przeciwdziałania uzależnieniom i promocji zdrowia;
- specjaliści z zakresu profilaktyki i resocjalizacji w obszarze przeciwdziałania uzależnieniom;
- osoby pracujące z młodzieżą: nauczyciele, pedagodzy i psycholodzy, duchowni;
- lekarze;
- naukowcy i studenci kierunków kształcących do pomocowej pracy z ludźmi.
Aktualnie (2023) „Serwis” ukazuje się w nakładzie 2000 egzemplarzy i jest bezpłatnie kolportowany do 845 odbiorców. Na stronie internetowej „Serwisu” w 2022 roku notowaliśmy niemal 3000 wizyt miesięcznie.
Niestety, w Sieci nie zachowały się pierwsze numery „Serwisu”. Najwcześniejsze dostępne artykuły to wybór z numeru 7/1997, opublikowany na archiwalnej stronie KBPN, gdzie można znaleźć też najwcześniejszy pełny numer „Serwisu” (10/1999) oraz całe archiwum kwartalnika do 2015 roku.
Kompletna biblioteka „Serwisu” od 2007 roku, to jest od numeru 36 (1/2007), jest dostępna na tej stronie. Numery z lat 2007–2016 można pobrać w całości w formacie PDF; późniejsze można pobrać w całości w formacie PDF lub ePUB; można także ściągnąć każdy pojedynczy artykuł. Jest również dostępne archiwum wszystkich tekstów opublikowanych od 2017 roku w formacie CHM (plik pomocy Windows).
Na stronie znajduje się wyszukiwarka, umożliwiająca przeszukiwanie autorów i tytułów opublikowanych artykułów.
Zmiany w historii „Serwisu” odzwierciedlają ewolucję podejścia do problematyki uzależnień w naszym kraju. Pokazują, jak zainteresowanie poszczególnymi grupami uzależnień chemicznych oraz, w kolejnej fazie, grupą uzależnień behawioralnych ewoluowało w kierunku podejścia zintegrowanego i lokowania go w jednym z centrów polityki państwa dotyczącej zdrowia publicznego. „Podejście zintegrowane” oznacza, że przedsiębrane działania dotyczą nie tylko samych uzależnień, ale także całego spektrum zagadnień zdrowotnych i społecznych oraz organizacyjnych i instytucjonalnych, mogących oddziaływać na stan zdrowia i dobrostan społeczeństwa jako całości.
Mamy nadzieję, że nasze pismo jest użyteczne i stanowi dla Państwa istotne źródło informacji o problematyce uzależnień. Zachęcamy do dzielenia się uwagami na jego temat – nasz adres e-mail to siu@praesterno.pl.
Redakcja