Serwis Informacyjny UZALEŻNIENIA
SIU nr 3/2022 (99) pobierz ten artykuł jako PDF

Ostatnie konferencje i szkolenia ekspertów

Reitox Academy on Future

okładka pisma „Journal of Geography, Politics and Society”

Eksperci z kilku krajów (Finlandia, Portugalia oraz kraje bałtyckie) spotkali się w Gdańsku w dniach 6–7 września 2022 roku na szkoleniu dotyczącym analizy trendów oraz metody „foresight”. Efektem wieloletniej współpracy z krajami bałtyckimi są m.in. publikacje naukowe. W tym roku ukazał się numer specjalny pisma „Journal of Geography, Politics and Society”1, w którym opublikowano kilka artykułów dotyczących wpływu pandemii COVID-19 na sytuację narkotykową w Polsce, krajach bałtyckich oraz w Ukrainie. W drugim dniu spotkania rozmawiano o wpływie pandemii COVID-19 na przeciwdziałanie narkomanii w naszym regionie oraz o pomocy osobom z Ukrainy. Wyniki dyskusji dotyczącej wpływu pandemii COVID-19 na problem narkotyków i narkomanii w Polsce oraz krajach bałtyckich zostały przedstawione na IX Ogólnopolskiej Konferencji Uzależnienia − Polityka, Nauka, Praktyka, podczas sesji zatytułowanej „Co wiemy, a czego nie wiemy z prowadzonych badań?” 20 września br.2

Pierwszy dzień Reitox Academy on Future poświęcony był treningowi metody foresight. W kontekście coraz szybszych, niestabilnych i złożonych zmian metoda „foresight” (rozumiana jako systematyczna analiza na temat przyszłości w średniej i długiej perspektywie czasowej w celu wspierania podejmowania decyzji „tu i teraz”), staje się coraz bardziej widoczna i szerzej wykorzystywana przez podmioty sektora publicznego w tworzeniu polityki, w korporacjach i przez organizacje pozarządowe. Foresight jest również coraz częściej stosowany i wdrażany w ramach systemu Unii Europejskiej (UE). Instytucje unijne, w tym Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej, panel Parlamentu Europejskiego ds. Oceny Opcji Naukowych i Technologicznych oraz inne agencje techniczne UE, w coraz większym stopniu włączają podejścia prognostyczne do swoich prac. W sektorze publicznym podejścia foresight mają na celu promowanie myślenia systemowego, zdobywanie wiedzy wyprzedzającej i wykorzystywanie procesów partycypacyjnych, które celowo przekraczają tradycyjne granice obszarów polityki i silosów instytucjonalnych. W tym kontekście od początku 2019 roku Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (ang. EMCDDA) buduje potencjał foresightowy w ramach organizacji i jej interesariuszy, poprzez różnorodne działania skoncentrowane na opracowywaniu i rozwijaniu ich zestawów umiejętności i narzędzi prognostycznych. Działania te obejmowały serię warsztatów eksperckich, ćwiczenia w zakresie rozpoznawania trendów oraz projekty opracowywania danych, mające na celu zwiększenie gotowości w zakresie kształtowania polityki i praktyki narkotykowej. W trakcie tego procesu Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii dąży do tworzenia przyszłościowych produktów, identyfikując przyszłe trendy i zagrożenia, aby lepiej wspierać gotowość i reagowanie UE na stale zmieniający się problem narkotyków. W ramach tych działań zorganizowane zostały w Gdańsku warsztaty przez EMCDDA i Dział Badań, Monitorowania oraz Współpracy Międzynarodowej3 KCPU.

Szkolenie EUPC

uczestnicy szkolenia W Krakowie odbyło się szkolenie European Universal Prevention Curriculum (EUPC) dla trenerów z Europy. Było to intensywne pięciodniowe spotkanie dotyczące europejskiego uniwersalnego programu profilaktyki (12–16 września), podczas którego wszyscy przyszli trenerzy wykładali oraz prowadzili warsztaty. Każdy z prowadzących został oceniony zarówno przez głównych trenerów, jak i uczestników spotkania. W Krakowie prowadzone były także prace nad doskonaleniem materiałów szkoleniowych EUPC, które będą później wykorzystywane w Europie w celu poprawy jakości działań profilaktycznych. W szkoleniu wzięli udział eksperci z Albanii, Cypru, Chorwacji, Grecji, Gruzji, Niemiec, Włoch, Irlandii, Litwy, Łotwy, Portugalii, Serbii oraz Ukrainy. Szkolenie zostało zorganizowane przez EMCDDA oraz Dział Badań, Monitorowania oraz Współpracy Międzynarodowej KCPU. Szkolenia EUPC są odpowiedzią na brak możliwości szkoleniowych w Europie, które koncentrują się w szczególności na profilaktyce uzależnień. Specjaliści ds. profilaktyki w Europie zazwyczaj uczą się o profilaktyce w ramach prowadzonych przez nich działań profilaktycznych, bez wcześniejszego specjalnego szkolenia. Szkolenie EUPC w zakresie profilaktyki ma na celu propagowanie skutecznych i nowoczesnych metod profilaktycznych w Europie i zwiększenie zasięgu ich stosowania. Program nauczania EUPC zawiera kompleksowy i praktycznie użyteczny przegląd tematów, obejmujących etiologię i epidemiologię, profilaktykę szkolną, profilaktykę rodzinną, profilaktykę środowiskową, orzecznictwo, monitorowanie oraz ocenę i wiele innych. Ponadto szkolenie EUPC zawiera przegląd profilaktyki opartej na dowodach naukowych w celu ułatwienia dokonywania świadomych wyborów dotyczących priorytetów finansowania i wdrażania programów profilaktycznych. KCPU brało udział w kilku międzynarodowych projektach, na podstawie których został opracowany kurs szkoleniowy EUPC. Na początku wdrożone zostały dwa projekty, w efekcie których powstały Europejskie standardy jakości w profilaktyce uzależnień (European Drug Prevention Quality Standards – EDPQS). Następny międzynarodowy projekt to opracowanie podręcznika EUPC, który został wykorzystany do wdrożenia szkoleń e-learningowych oraz stacjonarnych w ramach projektu ASAP. Jego efektem było przeszkolenie trenerów EUPC z kilkunastu krajów i przeprowadzenie pierwszego szkolenia dla osób finansujących działania profilaktyczne w ośmiu krajach.

Obecnie realizowany jest projekt Frontline Politea, w którym uczestniczy 15 krajów Unii Europejskiej. W jego ramach materiały EUPC mają zostać wykorzystane po raz pierwszy do szkolenia osób realizujących programy profilaktyczne. KCPU uczestniczy również w tym projekcie, przygotowując wytyczne do rekrutacji osób, które wezmą udział w szkoleniach.

Przypisy

  1. https://lnkd.in/ebz-4wuN
  2. Całą konferencję można obejrzeć na stronie uzaleznienia2022.pl
  3. Dział Badań, Monitorowania oraz Współpracy Międzynarodowej został stworzony w KCPU na bazie Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz Działu Edukacji Publicznej, Analiz i Współpracy z Zagranicą Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Dział pełni funkcję Reitox National Focal Point of EMCDDA.
SIU nr 3/2022 (99) pobierz ten artykuł jako PDF
otwórz panel z informacją o Fundacji Praesterno