Program Safer Internet
Polskie Centrum Programu Safer Internet tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK (www.nask.pl) oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (www.fdds.pl). W ramach Polskiego Centrum Programu są realizowane trzy projekty:
Saferinternet.pl – projekt, którego celem jest zwiększanie społecznej świadomości na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą najnowsze techniki komunikacji. Wśród podejmowanych działań priorytetem jest edukacja, zarówno dzieci, jak i rodziców, a także podnoszenie kompetencji profesjonalistów w zakresie bezpiecznego korzystania z internetu.
Pomoc telefoniczna i online – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 oraz Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci 800 100 100. W ramach tych dwóch projektów udzielana jest pomoc młodym internautom, rodzicom i profesjonalistom w przypadkach zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu. Więcej informacji: www.116111.pl oraz www.800100100.pl.
Dyżurnet.pl – punkt kontaktowy, tzw. hotline, do którego można anonimowo zgłaszać przypadki występowania w internecie treścizabronionych prawem, takich jak materiały przedstawiające seksualne wykorzystanie dzieci, pedofilię, treści o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym.
Adresatami działań Centrum są: dzieci i młodzież, rodzice i opiekunowie, sektor edukacyjny, organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości, instytucje rządowe i pozarządowe, firmy branży internetowej.
Program Saferinternet.pl oferuje bogaty zestaw materiałów edukacyjnych:
– poradniki i broszury, m.in.:
- Publikacja skierowana do nastolatków „(Nie)widzialne ślady online” – poradnik jak być bezpiecznym online oraz jak świadomie budować swój wizerunek w sieci.
- „Czym jest child grooming” – czyli uwodzenie dzieci online przez nastolatka lub osobę pełnoletnią. Jak wygląda ten proces? Jak zapobiegać ryzykownym kontaktom? Gdzie zgłosić takie zachowania?
- „Jak osiągnąć cyfrowy dobrostan” – broszura dla nauczycieli, edukatorów i rodziców omawiająca różne aspekty cyfrowego dobrostanu.
- „Co moje dziecko robi na YouTubie?” – ulotka dla rodziców na temat realiów i zagrożeń YouTube’a.
- „Razem w Sieci z Plikiem i Folderem” – plakat prezentujący 14 porad dotyczących korzystania z internetu, smartfonów i komputerów.
– scenariusze zajęć. Bogaty zestaw scenariuszy dla dzieci i młodzieży w różnym wieku, m.in.:
- necio.pl – serwis internetowy zawierający animacje, gry oraz piosenki tłumaczące najmłodszym zasady bezpiecznego korzystania z sieci.
- „Z internetem świat jest bliski” – dla przedszkolaków i klas pierwszych szkół podstawowych. Cel – promowanie higieny cyfrowej.
- „Plik i Folder na ścieżkach internetu” – dzieci z klas 0–III szkół podstawowych – wprowadzenie w wirtualny świat, nauka podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z sieci.
- „W sieci przyjaźni: Kto ma przyjaciela, ten ma skarb” – adresaci: uczniowie klas IV–VI szkół podstawowych – rozumienie wpływu świata wirtualnego na przyjaźń, wartości przyjaźni w codziennym życiu.
- „Chill w realu – moje korzyści z bycia offline” – adresaci: uczniowie klas VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych – zrozumienie i umiejętność świadomego kontrolowania czasu spędzonego w sieci.
- słownik pojęć. Ciekawą propozycją jest publikacja terminów dotyczących zagadnienia bezpieczeństwa w internecie (m.in. child grooming, flaming, FOMO, patostreaming, pro-ana, revenge porn).
Ponadto program Saferinternet.pl udostępnia: podcasty i audiobooki, kursy e-learningowe dla dzieci, młodzieży i dla profesjonalistów, webinary dla młodzieży oraz wiele innych materiałów informacyjnych i edukacyjnych.